Разработка сайта для Вашего бизнеса. Веб дизайн. Дизайн логотипа, фирменного стиля, рекламная фотография . Комплексный рекламный креатив.

Ralex. We do the work.
На рынке с 1999го года. Средняя ценовая категория. Ориентация на эффективность решений.
Ознакомтесь с нашим портфолио
Узнайте больше о услугах
Свяжитесь с нами:
E-mail: [email protected]
Tel: (044) 587 - 84 - 78
Custom web design & дизайн и разработка сайта "под ключ"
Креативный, эффективный дизайн. Система управления сайтом (СУС).
Custom flexible разработка систем электронной коммерции
Система e-commerce разрабатывается под индивидуальные потребности. Гибкая функциональность.
Search Engine Optimzation & оптимизация под поисковые системы (SEO)
Постоянная оптимизация и мониторинг сайта в поисковых системах. Достигаем результата быстро и эффективно
Custom logo design & дизайн логотипа и фирменного стиля
Многолетний опыт. Огромное портфолио. Уникальное предложение и цена.
профессиональная рекламная фотография
креативно, смело, качественно
Custom logo design & рекламный креатив. дизайн рекламы
Многолетний опыт. Огромное портфолио. Уникальное предложение и цена.

Сімейний бюджет | Інтернет-журнал Pandaland | Читаємо журнали онлайн безкоштовно | Перший сімейний інформаційний портал Казахстану

 1. Сімейний бюджет До зарплати ще кілька днів, а в бюджеті вже пролом? Не знаєте, куди «витекли» гроші?...
 2. Методи ведення сімейного бюджету
 3. Моделі сімейного бюджету
 4. Доходи і витрати
 5. Хто і як веде сімейний бюджет
 6. Цільові накопичення
 7. інвестиції
 8. Книги по особовому і сімейному бюджету
 9. Резюмуючи, основні принципи ведення сімейного бюджету такі:
 10. Сімейний бюджет
 11. Методи ведення сімейного бюджету
 12. Моделі сімейного бюджету
 13. Доходи і витрати
 14. Хто і як веде сімейний бюджет
 15. Цільові накопичення
 16. інвестиції
 17. Книги по особовому і сімейному бюджету
 18. Резюмуючи, основні принципи ведення сімейного бюджету такі:
 19. Сімейний бюджет
 20. Методи ведення сімейного бюджету
 21. Моделі сімейного бюджету
 22. Доходи і витрати
 23. Хто і як веде сімейний бюджет
 24. Цільові накопичення
 25. інвестиції
 26. Книги по особовому і сімейному бюджету
 27. Резюмуючи, основні принципи ведення сімейного бюджету такі:

Сімейний бюджет

До зарплати ще кілька днів, а в бюджеті вже пролом? Не знаєте, куди «витекли» гроші? Журитеся, що доходи не збільшуються, а витрати тільки ростуть? Тоді вам пора вести сімейний (або особистий) бюджет. Про нього я і хочу розповісти.

Коли я чую міркування про особисті фінанси в сімейному бюджеті, то, як правило, міркування крутяться навколо доходів: як їх збільшити, де і як знайти роботу більш високооплачувану, хто повинен забезпечувати дохід в сім'ї - тільки чоловік або дружина теж? Набагато рідше йдеться про врахування та плануванні сімейного бюджету. Точніше, майже ніколи. Вже не кажучи про такі теми, як інвестування та накопичення. Але сьогодні ми з вами поговоримо саме на цю тему.

Методи ведення сімейного бюджету

Метод чотирьох конвертів (автор Макс Крайнов)

Пропонує наступну схему:

Із загальної суми доходу віднімаємо гроші на інвестиції і великі покупки (10-20%). Із залишку - гроші на комунальні витрати. Решта ділимо на чотири конверта. Кожен з них - тижневий бюджет, який витрачається на що завгодно (харчування, одяг, транспорт і т.д.). Головне - вкластися «в норму».

Метод «60-10-10-10-10» (автор Річард Дженкінс)

Пропонує ділити грошову «масу» на п'ять частин в наступному процентному відношенні:

 • Поточні витрати (60%): їжа, комунальні, транспорт і т.д.
 • Пенсійні накопичення (10%): на свій розсуд можна замінити призначення
 • Довгострокові виплати (10%): кредити, борги і т.д.
 • Нерегулярні витрати (10%): на випадок хвороби, поломки машини і т.д.
 • Розваги - 10%.

Метод Ендрю Тобіаса

Пропонує покласти в основу бюджетування три простих правила:

 • Відмова від кредитів і боргів
 • Збереження / інвестування 20% від доходу
 • Життя в своє задоволення на решту 80%.

Метод «50-30-20»

У книзі «Все ваш добробут: головний фінансовий план на все життя» Е. Уоррен рекомендується тримати в збалансованому стані три основних напрямки:

 • Необхідна (50% доходу): харчування, одяг, комунальні і т.д.
 • Бажане (30% доходу): книги, кіно, прикраси і т.д.
 • Заощадження (20% доходу): включаючи погашення боргів.

У всіх цих методах є здоровий глузд, вибирайте той, який підійде вам.

Моделі сімейного бюджету

Існує спільний сімейний бюджет (загальний гаманець), солідарний (часткової) і роздільний. Наша сім'я вибрала для себе солідарний (часткової) тип бюджету. Це, коли крім загальних сімейних фінансів у кожного з членів сім'ї залишаються суми на власні покупки і витрати. Солідарна модель є проміжним варіантом між «загальним казаном» і роздільним бюджетом. У цьому випадку також формується загальна частина, яка використовується для поточних витрат: на харчування, побутову хімію, комунальні платежі і т.д. Засоби подружжям вносяться в частках. При цьому кожен з них залишає частину грошей собі на «особисті витрати».

Розібравшись з моделями сімейного бюджету, переходимо до доходів і витрат.

Доходи і витрати

Сімейний бюджет складається з доходів всіх працюючих членів сім'ї. З цим все зрозуміло. Доходи підсумовуються, виходить загальний сімейний місячний дохід. Доходи розподіляються на місяць на: витрати, цільові накопичення і інвестиції.

Друга частина бюджету - це витрати. Поточні витрати для зручності можна поділити на категорії: спільні витрати, особисті витрати (чоловіка і дружини). Важливо вести регулярний облік і планування витрат.

Важливо вести регулярний облік і планування витрат

Спільні витрати також потрібно поділити на категорії другого рівня. Статті витрат другого рівня кожна сім'я групує на свій лад. У нас вони такі:

 1. Щомісячні обов'язкові платежі: оплата за комунальні послуги, оплата за дитячий сад і т.д. Сюди ж відносяться щорічні, щоквартальні обов'язкові платежі: податки, тех.осмотр. Просто вношу їх в місяць витрати.
 2. Поточні щоденні витрати: продукти харчування, господарські товари, транспортні витрати і т.д.
 3. Здоров'я сім'ї: витрати в аптеці, оплата тренажерного залу, прийомів лікарів, регулярні медичні огляди для кожного члена сім'ї, послуги дантиста і т.д. Хочу зазначити, що набагато ефективніше берегти здоров'я, ніж потім його відновлювати. Тому, щорічні профілактичні огляди, відвідування дантиста і інших фахівців - обов'язкова стаття сімейного бюджету.
 4. Освіта: покупка книг, оплата семінарів, курсів, дитячих гуртків. Хоча, до статті витрат цю сферу можна віднести умовно, так як це все-таки більше інвестиція. Але для простоти обліку поточні витрати на освіту я вношу все-таки до статті «Витрати».
 5. Дитина: іграшки, одяг, розваги, канцелярське приладдя тощо
 6. Сімейні заходи: громадське харчування (це я так сухо назвала сімейні походи в кафе, кав'ярні, піцерії та інші місця громадського харчування), походи в кіно, в цирк і т.д.
 7. Подарунки. Допомога батькам.
 8. Інше. Непередбачені витрати. Благодійність.

За деяким категоріям я прописую і третій рівень, тобто деталізують. Наприклад, категорія «Їжа» ділиться на категорії «Овочі / фрукти», «Молочка», «М'ясо», «Бакалія», «Солодощі, снеки, фаст фуд, напівфабрикати» і т.д .. Це дозволяє мені бачити в фінансовому відображенні структуру харчування нашої родини, а, зокрема, скільки наша сім'я витрачає на нездорову їжу. І мене радує, що стаття «Солодощі, снеки, фаст фуд, напівфабрикати» - сама незначна в розділі «Їжа». Ми практично не купуємо шкідливості.

Важливо постаратися планувати витрати, щоб не було дефіциту бюджету.

З приводу персональних витрат ми домовилися, скільки кожному члену сім'ї потрібно грошей на витрати Так як син ще малий (йому 5 років), то у нього незначні кишенькові витрати. Зараз йому виділяється 500 тенге в тиждень на особисті витрати. Половину з цієї суми він відкладає в скарбничку. Накопичує, начебто, на самокат, до кінця поки не вирішив. Тут важливий нюанс. Ми могли б і відразу купити цей самокат, але хочеться, щоб син навчився дбайливо поводитися з грошима. Половину він, в силу свого віку, природно, вважає за краще витрачати на солодощі.

По видатках чоловіка сказати точно не можу, він витрачає їх на свій розсуд.

Зате можу сказати, як я планую свої особисті витрати. А я їх саме планую. На початку кожного місяця я планую суму на мобільний зв'язок та інтернет, покупку косметики та одягу, на обіди, посиденьки з подругами і т.д. І дуже намагаюся цей ліміту не перевищувати. Ліміт у мене складається в процентному співвідношенні від отриманих доходів, особистих, а не підсумовуваних сімейних. Найчастіше мені вдається дотримати ліміт. Іноді немає, коли піддаюся імпульсивних покупок. Не без цього. Однак, я розумію, що не можна ставати жертвою суспільства споживання і намагаюся зводити до мінімуму всі нікчемні витрати.

Хто і як веде сімейний бюджет

Вести облік витрат - це не сама мета. Облік витрат дозволяє їх оптимізувати, скорочувати непотрібні витрати. Адже головне в сімейному бюджеті - навіть не величина доходів (хоча, вона важлива). Скільки б людина не заробляв, весь час буде мало. Тому що разом з доходами будуть рости запити і витрати. Головне в сімейному / особистому бюджеті - це навчитися розумно витрачати. Важливо навіть при скромних доходах навчитися правильно ними розпоряджатися. І тоді можна буде вести сімейний / особистий бюджет в профіцит, а не в дефіциті. Тобто, не звертаючись до борги і кредити.

Облік витрат можна вести в вигляді таблиці Excel або в спеціальних програмах. Я використовую http://www.drebedengi.ru/

Зручний інтерфейс, можливість планування, складання списку покупок і збереження чеків, можливість використання декількома членами сім'ї, поділ гаманців і т.д. Переваг перед рукотворними таблицями багато. Також синхронізується з мобільною версією. Погодьтеся, вносити витрати набагато зручніше на ходу, в смартфон, відразу після покупок, ніж потім згадувати, куди і на що були витрачені гроші. Безкоштовно всіма функціями можна користуватися тижні три, потім більшість опцій стає недоступними. Я купую платну версію, вона коштує близько 3 000 тенге на рік. І жодного разу не пошкодувала.

Підбиттям спільних витрат займаюся я. Чоловікові це відверто нудно, хоча він активно підтримує і заохочує мене в прагненні займатися обліком і плануванням сімейного бюджету. Однак, як я вже писала вище, сучасні програми ведення сімейного обліку дозволяють користуватися ними декільком членам сім'ї одночасно, якщо в цьому виникає потреба.

Цільові накопичення

Так як ми з чоловіком - противники кредитів, то єдиний спосіб покупки дорогих товарів і послуг (відпустку, ремонт) - це цільові накопичення. Потрібно запланувати покупку, наприклад, холодильника і збирати на нього. Щоб не переплачувати банку в разі використання кредиту. Відсотки за споживчими кредитами дуже негуманні. Набагато вигідніше на той же холодильник накопичити самостійно, ніж переплачувати банку. Всі великі витрати ми з чоловіком, зрозуміло, обговорюємо спільно.

інвестиції

Є правило, яке називається «Заплати спочатку собі». Вираз «заплатите спочатку собі» взято з книги Джорджа Клейсона «Найбагатша людина в Вавилоні». Припустимо, у вас поки є єдине джерело доходів - це ваша заробітна плата. Тепер встановіть собі за правило: з будь-якого доходу відкладати 10%, 15% (або 20%) від суми і не витрачати їх. Тобто, якщо ви отримали будь-який дохід - першим же ділом відкладіть від неї мінімум 10%. Платити собі потрібно, в першу чергу, перед тим, як ви почнете витрачатися на поточні витрати. Інакше потім ви витратите всі зароблені гроші (велика ймовірність цього) і нічого не залишиться. І, до речі, особисте інвестування - це не так вже й складно. Я знаю обивателів, які вкладають заощадження в ПІФи, купують дорогоцінні метали, акції. І це аж ніяк не олігархи або власники великого бізнесу. Звичайні люди. Але особисто для мене - це просто 100 рівень володіння особистими фінансами, я, напевно, тільки йду до цього.

Книги по особовому і сімейному бюджету

Крім книги Дж. Клейсона існують інші видання з особистих фінансів, що стали свого роду класикою. Дуже рекомендую почати впровадження сімейного / особистого бюджетування з читання цих книг.

 1. Джордж Клейсона «Найбагатша людина в Вавилоні»
 2. Роберт Кіосакі "Багатий тато, бідний тато»
 3. Роберт Кіосакі «Квадрант грошового потоку»
 4. Роберт Кіосакі «Керівництво Багатого тата по інвестуванню»
 5. Генріх Ердман «Інвестуй і багатій»
 6. Бодо Шефер «Money або Абетка грошей»
 7. Бодо Шефер «Шлях до фінансової незалежності»
 8. Харв Екер «Думай як мільйонер»
 9. Володимир Савенок «Особисті фінанси. Самовчитель »
 10. Томас Стенлі, Вільям Данко «Ваш сусід - мільйонер»
 11. Робер Аллен «Множинні джерела доходу»

Резюмуючи, основні принципи ведення сімейного бюджету такі:

 • Вести облік витрат. Не лінитися. Аналізувати сімейні витрати, свої особисті витрати.
 • Витрачати менше, ніж заробляєш. Споживати розумно. Скорочувати непотрібні витрати. Планувати свої покупки.
 • Чи не переплачувати. Одяг, наприклад, для всієї родини можна купувати на розпродажах. Це дуже вигідно. Продукти харчування закуповувати у великих сімейних гіпермаркетах раз в тиждень, де ціни нижчі, ніж в дворових магазинчиках. Використовувати будинку енергозберігаючі лампи. Заздалегідь купувати подарунки-збережете нерви і гроші. І ще багато способів дбайливого ставлення до свого бюджету.
 • Спробувати не брати споживчі кредити (по іпотечному кредитуванню у мене трохи інша думка, але це не зовсім тема даної статті)
 • Створювати накопичення. В тому числі, і «подушку безпеки» - це накопичення, які дозволять вашій родині прожити мінімум три місяці в разі втрати доходу.
 • Правильно вкладати гроші. В освіту, наприклад. Або в інші категорії, які з часом принесуть дохід. Вкладайте в активи, не в пасиви. Для довідки: актив - то, що приносить дохід, пасив-то, що призводить до втрати ресурсів.
 • Більше спілкуйтеся з фінансово грамотними людьми, у них багато чому можна навчитися. Читайте літературу на тему ведення особистих фінансів, розвивайте в собі цю навичку.
 • І головний принцип: створити свою модель ведення сімейного бюджету, яка підійде саме вашій родині.

Я аж ніяк не гуру сімейних або особистих фінансів, я вчуся і вирішила поділитися з вами корисною інформацією та досвідом.

А ви ведете сімейний / особистий бюджет? Як у вас відбувається облік витрат і планування бюджету? Хто в сім'ї за це відповідає?

Сімейний бюджет

До зарплати ще кілька днів, а в бюджеті вже пролом? Не знаєте, куди «витекли» гроші? Журитеся, що доходи не збільшуються, а витрати тільки ростуть? Тоді вам пора вести сімейний (або особистий) бюджет. Про нього я і хочу розповісти.

Коли я чую міркування про особисті фінанси в сімейному бюджеті, то, як правило, міркування крутяться навколо доходів: як їх збільшити, де і як знайти роботу більш високооплачувану, хто повинен забезпечувати дохід в сім'ї - тільки чоловік або дружина теж? Набагато рідше йдеться про врахування та плануванні сімейного бюджету. Точніше, майже ніколи. Вже не кажучи про такі теми, як інвестування та накопичення. Але сьогодні ми з вами поговоримо саме на цю тему.

Методи ведення сімейного бюджету

Метод чотирьох конвертів (автор Макс Крайнов)

Пропонує наступну схему:

Із загальної суми доходу віднімаємо гроші на інвестиції і великі покупки (10-20%). Із залишку - гроші на комунальні витрати. Решта ділимо на чотири конверта. Кожен з них - тижневий бюджет, який витрачається на що завгодно (харчування, одяг, транспорт і т.д.). Головне - вкластися «в норму».

Метод «60-10-10-10-10» (автор Річард Дженкінс)

Пропонує ділити грошову «масу» на п'ять частин в наступному процентному відношенні:

 • Поточні витрати (60%): їжа, комунальні, транспорт і т.д.
 • Пенсійні накопичення (10%): на свій розсуд можна замінити призначення
 • Довгострокові виплати (10%): кредити, борги і т.д.
 • Нерегулярні витрати (10%): на випадок хвороби, поломки машини і т.д.
 • Розваги - 10%.

Метод Ендрю Тобіаса

Пропонує покласти в основу бюджетування три простих правила:

 • Відмова від кредитів і боргів
 • Збереження / інвестування 20% від доходу
 • Життя в своє задоволення на решту 80%.

Метод «50-30-20»

У книзі «Все ваш добробут: головний фінансовий план на все життя» Е. Уоррен рекомендується тримати в збалансованому стані три основних напрямки:

 • Необхідна (50% доходу): харчування, одяг, комунальні і т.д.
 • Бажане (30% доходу): книги, кіно, прикраси і т.д.
 • Заощадження (20% доходу): включаючи погашення боргів.

У всіх цих методах є здоровий глузд, вибирайте той, який підійде вам.

Моделі сімейного бюджету

Існує спільний сімейний бюджет (загальний гаманець), солідарний (часткової) і роздільний. Наша сім'я вибрала для себе солідарний (часткової) тип бюджету. Це, коли крім загальних сімейних фінансів у кожного з членів сім'ї залишаються суми на власні покупки і витрати. Солідарна модель є проміжним варіантом між «загальним казаном» і роздільним бюджетом. У цьому випадку також формується загальна частина, яка використовується для поточних витрат: на харчування, побутову хімію, комунальні платежі і т.д. Засоби подружжям вносяться в частках. При цьому кожен з них залишає частину грошей собі на «особисті витрати».

Розібравшись з моделями сімейного бюджету, переходимо до доходів і витрат.

Доходи і витрати

Сімейний бюджет складається з доходів всіх працюючих членів сім'ї. З цим все зрозуміло. Доходи підсумовуються, виходить загальний сімейний місячний дохід. Доходи розподіляються на місяць на: витрати, цільові накопичення і інвестиції.

Друга частина бюджету - це витрати. Поточні витрати для зручності можна поділити на категорії: спільні витрати, особисті витрати (чоловіка і дружини). Важливо вести регулярний облік і планування витрат.

Важливо вести регулярний облік і планування витрат

Спільні витрати також потрібно поділити на категорії другого рівня. Статті витрат другого рівня кожна сім'я групує на свій лад. У нас вони такі:

 1. Щомісячні обов'язкові платежі: оплата за комунальні послуги, оплата за дитячий сад і т.д. Сюди ж відносяться щорічні, щоквартальні обов'язкові платежі: податки, тех.осмотр. Просто вношу їх в місяць витрати.
 2. Поточні щоденні витрати: продукти харчування, господарські товари, транспортні витрати і т.д.
 3. Здоров'я сім'ї: витрати в аптеці, оплата тренажерного залу, прийомів лікарів, регулярні медичні огляди для кожного члена сім'ї, послуги дантиста і т.д. Хочу зазначити, що набагато ефективніше берегти здоров'я, ніж потім його відновлювати. Тому, щорічні профілактичні огляди, відвідування дантиста і інших фахівців - обов'язкова стаття сімейного бюджету.
 4. Освіта: покупка книг, оплата семінарів, курсів, дитячих гуртків. Хоча, до статті витрат цю сферу можна віднести умовно, так як це все-таки більше інвестиція. Але для простоти обліку поточні витрати на освіту я вношу все-таки до статті «Витрати».
 5. Дитина: іграшки, одяг, розваги, канцелярське приладдя тощо
 6. Сімейні заходи: громадське харчування (це я так сухо назвала сімейні походи в кафе, кав'ярні, піцерії та інші місця громадського харчування), походи в кіно, в цирк і т.д.
 7. Подарунки. Допомога батькам.
 8. Інше. Непередбачені витрати. Благодійність.

За деяким категоріям я прописую і третій рівень, тобто деталізують. Наприклад, категорія «Їжа» ділиться на категорії «Овочі / фрукти», «Молочка», «М'ясо», «Бакалія», «Солодощі, снеки, фаст фуд, напівфабрикати» і т.д .. Це дозволяє мені бачити в фінансовому відображенні структуру харчування нашої родини, а, зокрема, скільки наша сім'я витрачає на нездорову їжу. І мене радує, що стаття «Солодощі, снеки, фаст фуд, напівфабрикати» - сама незначна в розділі «Їжа». Ми практично не купуємо шкідливості.

Важливо постаратися планувати витрати, щоб не було дефіциту бюджету.

З приводу персональних витрат ми домовилися, скільки кожному члену сім'ї потрібно грошей на витрати Так як син ще малий (йому 5 років), то у нього незначні кишенькові витрати. Зараз йому виділяється 500 тенге в тиждень на особисті витрати. Половину з цієї суми він відкладає в скарбничку. Накопичує, начебто, на самокат, до кінця поки не вирішив. Тут важливий нюанс. Ми могли б і відразу купити цей самокат, але хочеться, щоб син навчився дбайливо поводитися з грошима. Половину він, в силу свого віку, природно, вважає за краще витрачати на солодощі.

По видатках чоловіка сказати точно не можу, він витрачає їх на свій розсуд.

Зате можу сказати, як я планую свої особисті витрати. А я їх саме планую. На початку кожного місяця я планую суму на мобільний зв'язок та інтернет, покупку косметики та одягу, на обіди, посиденьки з подругами і т.д. І дуже намагаюся цей ліміту не перевищувати. Ліміт у мене складається в процентному співвідношенні від отриманих доходів, особистих, а не підсумовуваних сімейних. Найчастіше мені вдається дотримати ліміт. Іноді немає, коли піддаюся імпульсивних покупок. Не без цього. Однак, я розумію, що не можна ставати жертвою суспільства споживання і намагаюся зводити до мінімуму всі нікчемні витрати.

Хто і як веде сімейний бюджет

Вести облік витрат - це не сама мета. Облік витрат дозволяє їх оптимізувати, скорочувати непотрібні витрати. Адже головне в сімейному бюджеті - навіть не величина доходів (хоча, вона важлива). Скільки б людина не заробляв, весь час буде мало. Тому що разом з доходами будуть рости запити і витрати. Головне в сімейному / особистому бюджеті - це навчитися розумно витрачати. Важливо навіть при скромних доходах навчитися правильно ними розпоряджатися. І тоді можна буде вести сімейний / особистий бюджет в профіцит, а не в дефіциті. Тобто, не звертаючись до борги і кредити.

Облік витрат можна вести в вигляді таблиці Excel або в спеціальних програмах. Я використовую http://www.drebedengi.ru/

Зручний інтерфейс, можливість планування, складання списку покупок і збереження чеків, можливість використання декількома членами сім'ї, поділ гаманців і т.д. Переваг перед рукотворними таблицями багато. Також синхронізується з мобільною версією. Погодьтеся, вносити витрати набагато зручніше на ходу, в смартфон, відразу після покупок, ніж потім згадувати, куди і на що були витрачені гроші. Безкоштовно всіма функціями можна користуватися тижні три, потім більшість опцій стає недоступними. Я купую платну версію, вона коштує близько 3 000 тенге на рік. І жодного разу не пошкодувала.

Підбиттям спільних витрат займаюся я. Чоловікові це відверто нудно, хоча він активно підтримує і заохочує мене в прагненні займатися обліком і плануванням сімейного бюджету. Однак, як я вже писала вище, сучасні програми ведення сімейного обліку дозволяють користуватися ними декільком членам сім'ї одночасно, якщо в цьому виникає потреба.

Цільові накопичення

Так як ми з чоловіком - противники кредитів, то єдиний спосіб покупки дорогих товарів і послуг (відпустку, ремонт) - це цільові накопичення. Потрібно запланувати покупку, наприклад, холодильника і збирати на нього. Щоб не переплачувати банку в разі використання кредиту. Відсотки за споживчими кредитами дуже негуманні. Набагато вигідніше на той же холодильник накопичити самостійно, ніж переплачувати банку. Всі великі витрати ми з чоловіком, зрозуміло, обговорюємо спільно.

інвестиції

Є правило, яке називається «Заплати спочатку собі». Вираз «заплатите спочатку собі» взято з книги Джорджа Клейсона «Найбагатша людина в Вавилоні». Припустимо, у вас поки є єдине джерело доходів - це ваша заробітна плата. Тепер встановіть собі за правило: з будь-якого доходу відкладати 10%, 15% (або 20%) від суми і не витрачати їх. Тобто, якщо ви отримали будь-який дохід - першим же ділом відкладіть від неї мінімум 10%. Платити собі потрібно, в першу чергу, перед тим, як ви почнете витрачатися на поточні витрати. Інакше потім ви витратите всі зароблені гроші (велика ймовірність цього) і нічого не залишиться. І, до речі, особисте інвестування - це не так вже й складно. Я знаю обивателів, які вкладають заощадження в ПІФи, купують дорогоцінні метали, акції. І це аж ніяк не олігархи або власники великого бізнесу. Звичайні люди. Але особисто для мене - це просто 100 рівень володіння особистими фінансами, я, напевно, тільки йду до цього.

Книги по особовому і сімейному бюджету

Крім книги Дж. Клейсона існують інші видання з особистих фінансів, що стали свого роду класикою. Дуже рекомендую почати впровадження сімейного / особистого бюджетування з читання цих книг.

 1. Джордж Клейсона «Найбагатша людина в Вавилоні»
 2. Роберт Кіосакі "Багатий тато, бідний тато»
 3. Роберт Кіосакі «Квадрант грошового потоку»
 4. Роберт Кіосакі «Керівництво Багатого тата по інвестуванню»
 5. Генріх Ердман «Інвестуй і багатій»
 6. Бодо Шефер «Money або Абетка грошей»
 7. Бодо Шефер «Шлях до фінансової незалежності»
 8. Харв Екер «Думай як мільйонер»
 9. Володимир Савенок «Особисті фінанси. Самовчитель »
 10. Томас Стенлі, Вільям Данко «Ваш сусід - мільйонер»
 11. Робер Аллен «Множинні джерела доходу»

Резюмуючи, основні принципи ведення сімейного бюджету такі:

 • Вести облік витрат. Не лінуватися. Аналізувати сімейні витрати, свої особисті витрати.
 • Витрачати менше, ніж заробляєш. Споживати розумно. Скорочувати непотрібні витрати. Планувати свої покупки.
 • Чи не переплачувати. Одяг, наприклад, для всієї родини можна купувати на розпродажах. Це дуже вигідно. Продукти харчування закуповувати у великих сімейних гіпермаркетах раз в тиждень, де ціни нижчі, ніж в дворових магазинчиках. Використовувати будинку енергозберігаючі лампи. Заздалегідь купувати подарунки-збережете нерви і гроші. І ще багато способів дбайливого ставлення до свого бюджету.
 • Спробувати не брати споживчі кредити (по іпотечному кредитуванню у мене трохи інша думка, але це не зовсім тема даної статті)
 • Створювати накопичення. В тому числі, і «подушку безпеки» - це накопичення, які дозволять вашій родині прожити мінімум три місяці в разі втрати доходу.
 • Правильно вкладати гроші. В освіту, наприклад. Або в інші категорії, які з часом принесуть дохід. Вкладайте в активи, не в пасиви. Для довідки: актив - то, що приносить дохід, пасив-то, що призводить до втрати ресурсів.
 • Більше спілкуйтеся з фінансово грамотними людьми, у них багато чому можна навчитися. Читайте літературу на тему ведення особистих фінансів, розвивайте в собі цю навичку.
 • І головний принцип: створити свою модель ведення сімейного бюджету, яка підійде саме вашій родині.

Я аж ніяк не гуру сімейних або особистих фінансів, я вчуся і вирішила поділитися з вами корисною інформацією та досвідом.

А ви ведете сімейний / особистий бюджет? Як у вас відбувається облік витрат і планування бюджету? Хто в сім'ї за це відповідає?

Сімейний бюджет

До зарплати ще кілька днів, а в бюджеті вже пролом? Не знаєте, куди «витекли» гроші? Журитеся, що доходи не збільшуються, а витрати тільки ростуть? Тоді вам пора вести сімейний (або особистий) бюджет. Про нього я і хочу розповісти.

Коли я чую міркування про особисті фінанси в сімейному бюджеті, то, як правило, міркування крутяться навколо доходів: як їх збільшити, де і як знайти роботу більш високооплачувану, хто повинен забезпечувати дохід в сім'ї - тільки чоловік або дружина теж? Набагато рідше йдеться про врахування та плануванні сімейного бюджету. Точніше, майже ніколи. Вже не кажучи про такі теми, як інвестування та накопичення. Але сьогодні ми з вами поговоримо саме на цю тему.

Методи ведення сімейного бюджету

Метод чотирьох конвертів (автор Макс Крайнов)

Пропонує наступну схему:

Із загальної суми доходу віднімаємо гроші на інвестиції і великі покупки (10-20%). Із залишку - гроші на комунальні витрати. Решта ділимо на чотири конверта. Кожен з них - тижневий бюджет, який витрачається на що завгодно (харчування, одяг, транспорт і т.д.). Головне - вкластися «в норму».

Метод «60-10-10-10-10» (автор Річард Дженкінс)

Пропонує ділити грошову «масу» на п'ять частин в наступному процентному відношенні:

 • Поточні витрати (60%): їжа, комунальні, транспорт і т.д.
 • Пенсійні накопичення (10%): на свій розсуд можна замінити призначення
 • Довгострокові виплати (10%): кредити, борги і т.д.
 • Нерегулярні витрати (10%): на випадок хвороби, поломки машини і т.д.
 • Розваги - 10%.

Метод Ендрю Тобіаса

Пропонує покласти в основу бюджетування три простих правила:

 • Відмова від кредитів і боргів
 • Збереження / інвестування 20% від доходу
 • Життя в своє задоволення на решту 80%.

Метод «50-30-20»

У книзі «Все ваш добробут: головний фінансовий план на все життя» Е. Уоррен рекомендується тримати в збалансованому стані три основних напрямки:

 • Необхідна (50% доходу): харчування, одяг, комунальні і т.д.
 • Бажане (30% доходу): книги, кіно, прикраси і т.д.
 • Заощадження (20% доходу): включаючи погашення боргів.

У всіх цих методах є здоровий глузд, вибирайте той, який підійде вам.

Моделі сімейного бюджету

Існує спільний сімейний бюджет (загальний гаманець), солідарний (часткової) і роздільний. Наша сім'я вибрала для себе солідарний (часткової) тип бюджету. Це, коли крім загальних сімейних фінансів у кожного з членів сім'ї залишаються суми на власні покупки і витрати. Солідарна модель є проміжним варіантом між «загальним казаном» і роздільним бюджетом. У цьому випадку також формується загальна частина, яка використовується для поточних витрат: на харчування, побутову хімію, комунальні платежі і т.д. Засоби подружжям вносяться в частках. При цьому кожен з них залишає частину грошей собі на «особисті витрати».

Розібравшись з моделями сімейного бюджету, переходимо до доходів і витрат.

Доходи і витрати

Сімейний бюджет складається з доходів всіх працюючих членів сім'ї. З цим все зрозуміло. Доходи підсумовуються, виходить загальний сімейний місячний дохід. Доходи розподіляються на місяць на: витрати, цільові накопичення і інвестиції.

Друга частина бюджету - це витрати. Поточні витрати для зручності можна поділити на категорії: спільні витрати, особисті витрати (чоловіка і дружини). Важливо вести регулярний облік і планування витрат.

Важливо вести регулярний облік і планування витрат

Спільні витрати також потрібно поділити на категорії другого рівня. Статті витрат другого рівня кожна сім'я групує на свій лад. У нас вони такі:

 1. Щомісячні обов'язкові платежі: оплата за комунальні послуги, оплата за дитячий сад і т.д. Сюди ж відносяться щорічні, щоквартальні обов'язкові платежі: податки, тех.осмотр. Просто вношу їх в місяць витрати.
 2. Поточні щоденні витрати: продукти харчування, господарські товари, транспортні витрати і т.д.
 3. Здоров'я сім'ї: витрати в аптеці, оплата тренажерного залу, прийомів лікарів, регулярні медичні огляди для кожного члена сім'ї, послуги дантиста і т.д. Хочу зазначити, що набагато ефективніше берегти здоров'я, ніж потім його відновлювати. Тому, щорічні профілактичні огляди, відвідування дантиста і інших фахівців - обов'язкова стаття сімейного бюджету.
 4. Освіта: покупка книг, оплата семінарів, курсів, дитячих гуртків. Хоча, до статті витрат цю сферу можна віднести умовно, так як це все-таки більше інвестиція. Але для простоти обліку поточні витрати на освіту я вношу все-таки до статті «Витрати».
 5. Дитина: іграшки, одяг, розваги, канцелярське приладдя тощо
 6. Сімейні заходи: громадське харчування (це я так сухо назвала сімейні походи в кафе, кав'ярні, піцерії та інші місця громадського харчування), походи в кіно, в цирк і т.д.
 7. Подарунки. Допомога батькам.
 8. Інше. Непередбачені витрати. Благодійність.

За деяким категоріям я прописую і третій рівень, тобто деталізують. Наприклад, категорія «Їжа» ділиться на категорії «Овочі / фрукти», «Молочка», «М'ясо», «Бакалія», «Солодощі, снеки, фаст фуд, напівфабрикати» і т.д .. Це дозволяє мені бачити в фінансовому відображенні структуру харчування нашої родини, а, зокрема, скільки наша сім'я витрачає на нездорову їжу. І мене радує, що стаття «Солодощі, снеки, фаст фуд, напівфабрикати» - сама незначна в розділі «Їжа». Ми практично не купуємо шкідливості.

Важливо постаратися планувати витрати, щоб не було дефіциту бюджету.

З приводу персональних витрат ми домовилися, скільки кожному члену сім'ї потрібно грошей на витрати Так як син ще малий (йому 5 років), то у нього незначні кишенькові витрати. Зараз йому виділяється 500 тенге в тиждень на особисті витрати. Половину з цієї суми він відкладає в скарбничку. Накопичує, начебто, на самокат, до кінця поки не вирішив. Тут важливий нюанс. Ми могли б і відразу купити цей самокат, але хочеться, щоб син навчився дбайливо поводитися з грошима. Половину він, в силу свого віку, природно, вважає за краще витрачати на солодощі.

По видатках чоловіка сказати точно не можу, він витрачає їх на свій розсуд.

Зате можу сказати, як я планую свої особисті витрати. А я їх саме планую. На початку кожного місяця я планую суму на мобільний зв'язок та інтернет, покупку косметики та одягу, на обіди, посиденьки з подругами і т.д. І дуже намагаюся цей ліміту не перевищувати. Ліміт у мене складається в процентному співвідношенні від отриманих доходів, особистих, а не підсумовуваних сімейних. Найчастіше мені вдається дотримати ліміт. Іноді немає, коли піддаюся імпульсивних покупок. Не без цього. Однак, я розумію, що не можна ставати жертвою суспільства споживання і намагаюся зводити до мінімуму всі нікчемні витрати.

Хто і як веде сімейний бюджет

Вести облік витрат - це не сама мета. Облік витрат дозволяє їх оптимізувати, скорочувати непотрібні витрати. Адже головне в сімейному бюджеті - навіть не величина доходів (хоча, вона важлива). Скільки б людина не заробляв, весь час буде мало. Тому що разом з доходами будуть рости запити і витрати. Головне в сімейному / особистому бюджеті - це навчитися розумно витрачати. Важливо навіть при скромних доходах навчитися правильно ними розпоряджатися. І тоді можна буде вести сімейний / особистий бюджет в профіцит, а не в дефіциті. Тобто, не звертаючись до борги і кредити.

Облік витрат можна вести в вигляді таблиці Excel або в спеціальних програмах. Я використовую http://www.drebedengi.ru/

Зручний інтерфейс, можливість планування, складання списку покупок і збереження чеків, можливість використання декількома членами сім'ї, поділ гаманців і т.д. Переваг перед рукотворними таблицями багато. Також синхронізується з мобільною версією. Погодьтеся, вносити витрати набагато зручніше на ходу, в смартфон, відразу після покупок, ніж потім згадувати, куди і на що були витрачені гроші. Безкоштовно всіма функціями можна користуватися тижні три, потім більшість опцій стає недоступними. Я купую платну версію, вона коштує близько 3 000 тенге на рік. І жодного разу не пошкодувала.

Підбиттям спільних витрат займаюся я. Чоловікові це відверто нудно, хоча він активно підтримує і заохочує мене в прагненні займатися обліком і плануванням сімейного бюджету. Однак, як я вже писала вище, сучасні програми ведення сімейного обліку дозволяють користуватися ними декільком членам сім'ї одночасно, якщо в цьому виникає потреба.

Цільові накопичення

Так як ми з чоловіком - противники кредитів, то єдиний спосіб покупки дорогих товарів і послуг (відпустку, ремонт) - це цільові накопичення. Потрібно запланувати покупку, наприклад, холодильника і збирати на нього. Щоб не переплачувати банку в разі використання кредиту. Відсотки за споживчими кредитами дуже негуманні. Набагато вигідніше на той же холодильник накопичити самостійно, ніж переплачувати банку. Всі великі витрати ми з чоловіком, зрозуміло, обговорюємо спільно.

інвестиції

Є правило, яке називається «Заплати спочатку собі». Вираз «заплатите спочатку собі» взято з книги Джорджа Клейсона «Найбагатша людина в Вавилоні». Припустимо, у вас поки є єдине джерело доходів - це ваша заробітна плата. Тепер встановіть собі за правило: з будь-якого доходу відкладати 10%, 15% (або 20%) від суми і не витрачати їх. Тобто, якщо ви отримали будь-який дохід - першим же ділом відкладіть від неї мінімум 10%. Платити собі потрібно, в першу чергу, перед тим, як ви почнете витрачатися на поточні витрати. Інакше потім ви витратите всі зароблені гроші (велика ймовірність цього) і нічого не залишиться. І, до речі, особисте інвестування - це не так вже й складно. Я знаю обивателів, які вкладають заощадження в ПІФи, купують дорогоцінні метали, акції. І це аж ніяк не олігархи або власники великого бізнесу. Звичайні люди. Але особисто для мене - це просто 100 рівень володіння особистими фінансами, я, напевно, тільки йду до цього.

Книги по особовому і сімейному бюджету

Крім книги Дж. Клейсона існують інші видання з особистих фінансів, що стали свого роду класикою. Дуже рекомендую почати впровадження сімейного / особистого бюджетування з читання цих книг.

 1. Джордж Клейсона «Найбагатша людина в Вавилоні»
 2. Роберт Кіосакі "Багатий тато, бідний тато»
 3. Роберт Кіосакі «Квадрант грошового потоку»
 4. Роберт Кіосакі «Керівництво Багатого тата по інвестуванню»
 5. Генріх Ердман «Інвестуй і багатій»
 6. Бодо Шефер «Money або Абетка грошей»
 7. Бодо Шефер «Шлях до фінансової незалежності»
 8. Харв Екер «Думай як мільйонер»
 9. Володимир Савенок «Особисті фінанси. Самовчитель »
 10. Томас Стенлі, Вільям Данко «Ваш сусід - мільйонер»
 11. Робер Аллен «Множинні джерела доходу»

Резюмуючи, основні принципи ведення сімейного бюджету такі:

 • Вести облік витрат. Не лінуватися. Аналізувати сімейні витрати, свої особисті витрати.
 • Витрачати менше, ніж заробляєш. Споживати розумно. Скорочувати непотрібні витрати. Планувати свої покупки.
 • Чи не переплачувати. Одяг, наприклад, для всієї родини можна купувати на розпродажах. Це дуже вигідно. Продукти харчування закуповувати у великих сімейних гіпермаркетах раз в тиждень, де ціни нижчі, ніж в дворових магазинчиках. Використовувати будинку енергозберігаючі лампи. Заздалегідь купувати подарунки-збережете нерви і гроші. І ще багато способів дбайливого ставлення до свого бюджету.
 • Спробувати не брати споживчі кредити (по іпотечному кредитуванню у мене трохи інша думка, але це не зовсім тема даної статті)
 • Створювати накопичення. В тому числі, і «подушку безпеки» - це накопичення, які дозволять вашій родині прожити мінімум три місяці в разі втрати доходу.
 • Правильно вкладати гроші. В освіту, наприклад. Або в інші категорії, які з часом принесуть дохід. Вкладайте в активи, не в пасиви. Для довідки: актив - то, що приносить дохід, пасив-то, що призводить до втрати ресурсів.
 • Більше спілкуйтеся з фінансово грамотними людьми, у них багато чому можна навчитися. Читайте літературу на тему ведення особистих фінансів, розвивайте в собі цю навичку.
 • І головний принцип: створити свою модель ведення сімейного бюджету, яка підійде саме вашій родині.

Я аж ніяк не гуру сімейних або особистих фінансів, я вчуся і вирішила поділитися з вами корисною інформацією та досвідом.

А ви ведете сімейний / особистий бюджет? Як у вас відбувається облік витрат і планування бюджету? Хто в сім'ї за це відповідає?

Сімейний бюджет До зарплати ще кілька днів, а в бюджеті вже пролом?
Не знаєте, куди «витекли» гроші?
Не знаєте, куди «витекли» гроші?
Журитеся, що доходи не збільшуються, а витрати тільки ростуть?
А ви ведете сімейний / особистий бюджет?
Як у вас відбувається облік витрат і планування бюджету?
Сімейний бюджет До зарплати ще кілька днів, а в бюджеті вже пролом?
Не знаєте, куди «витекли» гроші?
Журитеся, що доходи не збільшуються, а витрати тільки ростуть?
Категории
 • Биология
 • Математика
 • Краеведению
 • Лечебная
 • Наука
 • Физике
 • Природоведение
 • Информатика
 • Новости

 • Новости
  Подготовка к ЕГЭ по математике


  Куда поступить с обществознанием, русским и математикой


  Сайт Майер Елены - ЕГЭ по математике
  Планируется проведение двух отдельных экзаменов – базового и профильного. Кому сдавать базовый ЕГЭ по математике? Базовый ЕГЭ организуется для выпускников, изучающих математику для общего развития

  ГДЗ решебник по математике 4 класс
  Извините, тут пока ничего нет ((( Решебник по математике 4 класс (Истомина Н.Б.) – не просто возможность быстро выполнить домашнее задание для учащегося, но и способ разобраться в труднорешаемых задачах.

  ГДЗ по математике 1 класс Самсонова самостоятельные работы
  Решебник по математике за 1 класс автора Самсоновой Л.Ю. 2012 года издания. Данное пособие предлагает готовые решения на разнообразные упражнения, направленные на активизацию всего учебного процесса. Здесь

  Для этой работы нужна математика
  Слотов: 956 Рулеток: 7 Лицензия: Pragmatic Play, Microgaming, ELK, Yggdrasil, Habanero, Amatic, Isoftbet, Netent, Rival, Igrosoft, Quickspin. Игры: Автоматы, Покер, Рулетки. Всего 963 Отдача: 98% Бонус

  Веселые задачи по математике 2 класс
  Во время занятий для того, чтобы немного переключить внимание школьников, но при этом не уйти от предмета, можно давать шутливые задачи на сообразительность. Буду пополнять коллекцию таких задач. Дополнительная

  Функция экспонента в Excel
  Одной из самых известных показательных функций в математике является экспонента. Она представляет собой число Эйлера, возведенное в указанную степень. В Экселе существует отдельный оператор, позволяющий

  ЕГЭ по математике 2018
  ЕГЭ по математике, наравне с русским языком , – обязательный экзамен для сдачи выпускниками 11-х классов. По статистике он самый сложный. Мы предлагаем ознакомиться с общей информацией об экзамене и

  Секреты эффективной и быстрой подготовки ко второй части ОГЭ по математике.
  Уважаемые девятиклассники, настоящие или будущие! Часто от вас приходится слышать следующие вопросы. Легко ли подготовиться к заданиям второй части ОГЭ по математике? Сколько для этого понадобится


  Наши клиенты
  Клиенты

  Быстрая связь

  Тел.: (044) 587-84-78
  E-mail: [email protected]

  Имя:
  E-mail:
  Телефон:
  Вопрос\Комментарий: