Наша взаимовыгодная связь https://banwar.org/
розділи: Математика
цілі:
- ввести поняття руху;
- розвивати вміння виконувати побудови симетрію щодо точки, симетрію щодо прямий, паралельний перенос;
- прищеплювати любов до геометрії через картини художника Моріса Ешера
завдання:
- навчити будувати види рухів (осьову симетрію, центральну симетрію і паралельний перенос)
устаткування:
- мультимедійна установка, електронний підручник "1С Освіта, Математика 5-11", презентація;
- бідон, блюдце, рушник;
- картки для роботи в класі і вдома;
- кольоровий картон;
- геометричні фігури різного кольору для виконання картин;
- клей;
- оформлена дошка
Хід уроку.
1. Організаційний момент.
(Учні розсаджуються на свої місця).
2. Введення теми і цілей уроку:
Учитель: - Добрий день шановний 9 клас.
На початку нашого уроку я пропоную вам уважно подивитися на ці предмети: (на столі стоїть бідон, блюдце, рушник з нанесеним на них орнаментом в якому використовуються види симетрії) і відповісти на питання:
- Як зображені малюнки на цих предметах?
Учні: (Відповіді учнів)
Учитель: - Якщо проаналізувати види відображень малюнків цих предметів, то можна зробити висновок, що вони різні. Сьогодні я вам пропоную познайомитися з різновидами відображення площині на себе, навчитися їх будувати, і впевнена, що в кінці уроку ви безпомилково визначите вид відображення малюнків на кожному цьому предметі. Відкрийте зошити, запишіть число, класна робота.
3. Вивчення нового матеріалу.
Учитель: - Підемо до розгляду першого виду відображення (вчитель виконує побудову на дошці, а учні в зошитах). Побудуємо відрізок СD і виберемо вісь симетрії L.
Для того, щоб побудувати відрізок С1D1 симетричний відрізку СD відносно прямої L необхідно:
- Опустити перпендикуляр з точки С на пряму L,
- Виміряти відрізок СО за допомогою циркуля,
- Відкласти з точки Про відрізок ОС1 = СО,
- Опустити перпендикуляр з точки D на пряму L,
- Виміряти відрізок DO1 за допомогою циркуля,
- Відкласти з точки Про відрізок ОD1 = DО,
- З'єднати точку С1 і точку D1 відрізком.
Учитель: Цей вид називається - осьова симетрія (відкриває смугу на дошці) .Отрезок С1D1 симетричний відрізку CD, щодо прямої L.
Закріпимо навик, і виконаємо завдання №1 на аркушах №1, т. Е. Відобразимо трикутник СDЕ симетрично прямий L. (учень виконує побудову на дошці).
Учитель: - Розглянемо другий вид відображення площині на себе. На екрані буде з'являтися алгоритм побудови, який я буду коментувати, а ви виконувати побудову в зошитах. Увага на екран. Отже, нам дано відрізок АВ і заданий центр симетрії О. Учитель коментує появу алгоритму на екрані (слайд №2 кожен пункт в алгоритмі виходить по кліку).
Учитель: - Ми зробили побудова відрізка А1В1, симетричного відрізку АВ, щодо центру О.
Це вид - центральна симетрія (відкриває смугу на дошці).
Учитель: - Спробуйте на аркушах, які лежать у вас на партах зробити більш складне побудова центральної симетрії - трикутника. Якщо ви відчуваєте утруднення, звернетеся до алгоритму на екрані (слайд №3 з'являється алгоритм весь повністю).
Учитель: - А тепер виконайте самоперевірку (слайд №4 на слайді з'являється правильне ПОБУДОВУ симетричних трикутників).
Учитель: - Переходимо до наступного вигляду руху. Увага на екран.
(Використання електронного підручника "1С Освіта, Математика 5-11" показ відеоролика паралельного перенесення з коментуванням диктора. Запустити електронний підручник - вибрати планиметрия - вибрати види геометричних перетворень - вибрати паралельний перенос)
Учитель: - Отже, ми познайомилися ще з одним видом симетрії - паралельним перенесенням (відкриває смугу на дошці).
Учитель: - Давайте, виконаємо 3 завдання на аркушах (вчитель виконує побудову на дошці з коментуванням). Дан трикутник РМК і заданий вектор а. Для того щоб побудувати паралельний перенос необхідно з вершин трикутника РМК провести промені соноправленние заданому вектору. Виміряти довжину вектора а і відкласти, на соноправленних променях дану довжину.
Учитель: - Давайте подивимося на екран і дошку і порівняємо ці відображення (на дошці і екрані три види руху). Що спільного ви помітили в них?
Учні: (Відповіді учнів)
Учитель: Правильно. Фігури при перетворенні перейшли в рівні фігури. Центральна, осьова симетрії і паралельний перенос є рухом (відкриває смугу на дошці). Це і є тема нашого уроку. Запишіть її в зошит.
Учитель: Хлопці, а тепер увага на екран. Запишемо визначення руху в зошит.
(Робота з електронним підручником. Запустити електронний підручник - вибрати планиметрия - вибрати види геометричних перетворень - рух).
Учитель: - На початку уроку ми розглянули предмети домашнього вжитку. Дайте відповідь на питання, який вид руху зображений на кожному з них.
Учні: - На блюдце - центральна симетрія, на бідоні - осьова симетрія, на рушник паралельний перенос.
Учитель: - А тепер я пропоную вам подивитися, на картини художника Моріса Ешера, (слайд №5, якщо є час можна розповісти учням про творчий шлях художника гіперпосилання на слайді) який створював свої роботи, використовуючи види рухів. Хлопці, в шкільному курсі вивчається ще один вид руху - поворот, який ми вивчимо на наступному уроці, але я думаю, ви вже без праці зможете визначити всі види рухів (показ повороту) на слайді №6 - 9. Далі натхненні мультиплікатори видами рухів, картинами Ешера створюють свої роботи, які я вам пропоную подивитися (слайд № 10, використання гіперпосилань).
Учитель: - Хлопці, а тепер і ми з вами натхненні видами рухів, картинами Ешера, роботами мультиплікаторів спробуємо самостійному замостити площину геометричною фігурою (фігура додається), використовуючи види симетрії, (творча робота в групах по 4 людини протягом 10 хвилин під звуки класичної музики, на екрані картини художника або анімації створені мультиплікаторами). По закінченню часу розглядаються роботи з коментарем учнів про використані видах симетрії. Всім учням виставляються оцінки.
4. Підсумок уроку.
Учитель підводить підсумки уроку, спираючись на цілі.
5. Домашнє завдання.
Учитель: Хлопці домашнє завдання виконайте на аркушах №2. Всім учням пропонується взяти презентацію по даній темі додому, для виконання домашнє роботи і для самоосвіти. Також дана презентація залишається в комп'ютері вчителя, учні можуть скористатися нею в школі.
Завдання до уроку.
Домашнє завдання.
додаток тут.
22.02.2008
Що спільного ви помітили в них?